Masopust na Čtyřce

Asi každý z nás již cítí ve vzduchu jaro. Sněhu je pomálu, leží jen na horách, a tak, než se nám příroda probudí, zpříjemnili si ti nejmenší (1. ABC, 2. AC) z naší Čtyřky období mezi zimou a jarem. Ve středu a ve čtvrtek (19. a 20. 2.) jsme slavili masopust, což je nejdelší veselice v roce, která začíná na Tři krále a končí v úterý před Popeleční středou, letos 25. února.

Ve všech třídách nad jídelnou to ve středu vonělo koblihami. Děti se seznámily s tradicí masopustu, tradičními maskami, pečivem. Vyráběli jsme si knihu, četli pohádku O Koblížkovi, vystřihovali a malovali koblížek, zpívali a recitovali písně a básničky.

Na Tučný čtvrtek, poslední čtvrtek před masopustní nedělí, se třídy prvňáků a druháků nad jídelnou společně se třídou 6. B vypravily  tradičním masopustním průvodem městem. Nejprve jsme všichni museli požádat paní ředitelku naší Čtyřky o povolení k masopustnímu veselí. Povolení bylo uděleno. Paní ředitelka si zatančila tanec s medvědem a pak jsme se vydali všichni v tradičních masopustních maskách městem.

Díky obětavým rodičům jsme měli nejen krásné masky, ale i spoustu dobrot, které se o masopustu připravují (koblihy, boží milosti, trdelníky, koláče, slané pečivo, jitrničky, tlačenky,..). Dokonce jsme mohli nabízet i cestou kolemjdoucím.
Konec masopustu jsme náležitě oslavili. Ve středu 26. února začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi.