SLAM POETRY

Dne 24. 5. 2019 děti ze sedmého ročníku navštívily akci v Knihovně Václava Čtvrtka. Jednalo se o literární pořad, který nás měl seznámit s uměleckým přednesem zvaným Slam Poetry. Jde o recitaci vlastního textu se striktně vymezenými podmínkami. Poeti – „slameři“ – spolu soutěží v kvalitě a přednesu textu. Text sami vymýšlí a musí se vejít do 3 minut a 10 sekund.

Přivítali nás dva studenti jičínského gymnázia, kteří se Slam Poetry měli již zkušenosti. Jeden z nich se dokonce zúčastnil mistrovství republiky. Přednesli nám své nejlepší texty zaměřené na zábavná témata, např. škola, etiketa, schůzka s dívkou, taneční … Avšak texty nemusí být pouze zábavné, mohou vyjadřovat i hluboká témata, třeba kritiku konzumního způsobu života. Také nám předvedli improvizaci na slova, která navrhli sami žáci – diváci.

Všechny žáky akce pobavila a zanechala v nich inspiraci.

Jiří Čech, 7. A


SLAM POETRY ve Free Time
Víte, co je slam poetry? My jsme také netušili. V knihovně Václava Čtvrtka jsme to ale v pátek 24. 5. zjistili! Je to specifický styl básnickozpívaného přednesu, který nás zaujal. Skvělí byli performeři, studenti jičínského gymnázia Vilda Doskočil a Petr Šohaj. Inspirovali nás k našim prvním nesmělým pokusům o slam. Jednou si to s nimi třeba rozdáme!

Dnes jsme byli na slamu, dozvěděli jsme se novinu.
Ta novina byla v tom, co vám povím potom.
Slamovali tam dva kluci, byli velký jak dva buci.
Ti kluci dali rady o etiketě, co zdědili po svý tetě.
Jeden z nich měl jednou rande, ale skončilo to marně.
Byl to velký aplaus, ale bohužel to pauz´.

Betty Sedláková, Róza Mikulová a Kačka Zelinková, 6. C


Dnes jsem slyšel první slam, slam je jak můj vlastní gen!
Všichni jsme se zasmáli, pak jsme vzpomněli, že v Africe mají komáry.
Můj dream by byl složit o tom ňáký rým –
šprým, jak jsem byl lepší než nejlepší fotbalovej tým.

Kuba Vyčítal, 6. C